Promovisanjem knjiga „Hipnotizer" Rafeta Mulića, „Iskušenje Damira efendije", Damira Šabanovića i izabranih aforizama „Pješčane oaze" Valerija Butuleskua Javna ustanova Ratkovićeve večeri poezije obilježila je Svjetski dan knjige. O knjigama su govorili Kemal Musić urednik izdavaštva, Bojan Rajević književnik iz Cetinja, Radoman Čečović književnik i autor jedne od knjiga Rafet Mulić.

Kemal Musić, recenzent knjige Iskušenje Damira efendije, autora Damira Šabanovića, kazao je da je Abaz Dizdarević ilustracijama učestvovao u knjizi, pa je, kako je rekao, na majstorski način napravljen spoj književnosti i slikarstva, metafizički doživljaj svijeta, iskazan kroz riječ i sliku, koji izaziva uzbuđenje, jezu, strah, prkos, suze i smijeh, radost i tugu, ljepotu i težinu života.

- Takvi se osjećaji miješaju iz priče u priču, iz slike u sliku. Te slike i riječi prosto očaravaju. Zavode čitaoca i posmatrača i, sigurno, ko god uđe u Damirov i Abazov svijet slikarstva i priče, ostaće u njemu do posljednje rečenice i slike, kazao je, između ostalog, Musić.

Komunicirajući sa Butuleskuovom aforistikom, crnogorski čitaoci stupaju u vezu i sa postojbinom aforizma Poljskom, budući da je Velerij poljski student, kazao je Bojan Rajević.

- Pojava Butuleskoa u Crnoj Gori, ne spaja nas samo sa tradicijom ovog književnog žanra, nego i sa savremenim tokovima svjetske književnosti. Predstavnici Ratkovićevih večeri poezije su prepoznali značaj aforizma u pravom trenutku, kada kratka forma polako počinje da osvaja svijet, poručio je Rajević.

Hipnzotizer je knjiga sabranih, te izabranih tekstova, lijepo ispričanih priča, čije fine krhotine svakodnevno skupljamo, osluškujemo i dopričavamo jedni drugima, kazao je Radoman Čečović.

- To je knjiga koja nudi sasvim specifičnu vrstu nade u mogućnost izbavljenja, ako ne pred nebom, a ono pred samim sobom i svojim postupcima, kaže Čečović.

Autor knjige Hipnotizer Rafet Mulić nije krio emociju jer je, kako je rekao, ovog trenutka osjetio da je postao pisac. Mulić se zahvalio prijateljima i predstavnicima Ratkovićevih večeri poezije što su mu pomogli da bude uvršten u elitne pisce ovih knjiga.

Svjetski dan knjige bio je prilika i da se predstavi izdavačka djelatnost Ratkovićevih večeri poezije, pa je direktor ustanove Abaz Dizdarević naglasio da su do sada objavljene veoma značajne knjige u ediciji “Književne paralele”.

- Uz podršku Ministarstva kulture, do sada smo objavili „Četiri krajišnice bihorskog kraja" koje je sakupio Ćamil Sijarić a priredio Faruk Dizdarević, zbirku poezije „Čekajući koncert roga", Almina Kaplana dobitnika Nagrade Ratkovićevih večeri poezije za pjesnike do 27 godina za 2013, „Priče o malim i velikim čudima", Kemala Musića i Radomana Čečovića, roman „Nešto nalik punom mjesecu", Kemala Musića, antologiju srpske poezije “Novo raspeće” priređivača Zorana Bognara, „Bežanje od smrti" (Miodrag Bulatović – stil i književna demonologija) prof. dr Dobrivoja Stanojevića, „Najviša tačka reke" (zapisi o bjelopoljskim piscima), Petra V. Arbutine, „Hronika sitnica", Alena Bešića – dobitnika Nagrade Risto Ratković za 2013, „Koža u kojoj ne živim" Vladana Šipovca – dobitnika Nagrade Ratkovićevih večeri poezije za pjesnike do 27 godina za 2013.

Saradnja sa Ministarstvom kulture se nastavlja, pa ćemo ediciju “Književne paralele” i ove godine nastviti. U planu je objavljivanje Antologije savremene crnogorske poezije „Poetika Montenegrina“ – Bogić Rakočević; „Lepota sirotovanja“ (poezija) – Duško Novaković; Izbor iz poezije Faruka Šehića i Dejana Aleksića, dobitnika Nagrade „Risto Ratković“ za 2014. godinu; „Poezija“, Srđan Gagić, dobitnij Nagrade „Ratkovićeve večeri poezije“ za pjesnike do 27 godina u 2014; „Apsurdnost iščekivanja“ (Beket, Bulatović, Komanin), autor Radoje Femić; Proza – Aleksandar Obradović; „Lovac Đole i trista čuda I i II“ (poezija za djecu – slikovnica) – Slobodan Zoran Obradović i Abaz Dizdarević; „Vidimo se u poeziji“ (poezija) – Borislav Jovanović; Poetsko u prozi Rista Ratkovića i Ćamila Sijarića "Nevidbog" - "Mojkovačka bitka" – Milun Lutovac i Izbor iz poezija Rista Ratkovića, koji bi ovih dana trebalo da ide u štampu, najvio je Dizdarević.

Svjetski dan knjige obilježava se 23. aprila svake godine, kao simboličan datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. godine umrli Migel de Servantes i Viliam Šekspir, te se sama zamisao zasniva na katalonskom običaju darivanja knjiga i ruža na dan Svetog Jurja. Katalonci ženama poklanjaju ružu, a zauzvrat dobijaju knjigu. Tako se u toj zemlji za jedan dan proda preko 400 hiljada knjiga, kao i ruža.

Slijedeći tu tradiciju JU Ratkovićeve večeri poezije je prisutnim damama poklonila po knjigu.


http://www.zvj.ro/articole-34783-Sub+auspiciile+Ministerului+Culturii++Noua+carte+a+lui+Valeriu+Butulescu+s++rb++torit+++in+Muntenegr.html

 

 

Dino Lotinac, PRIČE

Rođen je 1986. godine u Sjenici. Studije književnosti završio je na Državnom univerzitetu…
dec 05, 2023

Bogić Rakočević, STIJENE

Bogić Rakočević je pjesnik, prozni pisac, književni kritičar, antologičar i TV autor.…
nov 22, 2023

Petar Matović, Somot i dim

Petar Matović rođen je 1978. u Užicu, završio je studije srpske književnosti u Beogradu.…
nov 12, 2023

MAJA SOLAR, A HTELA SAM

Maja Solar je ovogodišnja dobitnica nagrade „Risto Ratković“, za knjigu poezije „A htela…
avg 30, 2023

JIN ŚAOJUAN, ANDSKI KONDOR

(Yīn Xiǎoyuán, “殷晓媛” na Mandarinskom) je avangardna pjesnikinja i autorica koja stvara u…
mar 01, 2023

Anđela Bulajić, SLAGALICA

Anđela Bulajić rođena je 1995. na Cetinju. Godinu dana studirala je svjetsku književnost…
nov 26, 2022

DANILO LOMPAR, Tri pjesme

Danilo Lompar, rođen 2. januara 1978. godine na Cetinju. Objavio je 22 knjige poezije.…
jul 29, 2022

Uroš Zupan, LAGANA PLOVIDBA

Uroš Zupan rođen je 25. 8. 1963. u Trbovljama, gdje je pohađao osnovnu i srednju školu. U…
feb 04, 2022
Go to top