Ovogodišnji konkurs za nagradu "Risto Ratković" i konkurs za nagradu Ratkovićevih večeri poezije zaključen je 15. jula. Na konkurs za nagradu Risto Ratković konkuriše 58 knjiga pjesnika iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, dok je na konkurs Ratkovićevih večeri poezije stiglo dever rukopisa potpisanih šifrom.

Rezultati konkursa biće poznati početkom septembra, dok će nagrade biti uručene 5. septembra u kući Rista Ratkovića, u okviru 50. Ratkovićevih večeri poezije.

Žiri radi u sastavu: Pavle Goranović, predsjednik (Crna Gora) i članovi Jovana Bojović (Crna Gora), Dobrivoje Stanojević (Srbija), Ivica Prtenjača (Hrvatska) i Elvedin Nezirović (BiH).

KANDIDATI ZA NAGRADU „RISTO RATKOVIĆ“ 2020.

  1. PROLAZNICI – Jovanka Vukanović – Crna Gora (Nacionalna biblioteka „Đurđe Crnojević“ – Cetinje)
  2. LJUBAVNI ABACEDARIJ – Tomislav Domović – Hrvatska (Stajer Graf – Zagreb)
  3. USTA BEZ KAPAKA – Goran Korunović – Srbija – (Kontrast izdavaštvo – Beograd)
  4. VATROSTALNE LEDENICE – Mirsad Bećirbašić – BiH (Planjax Komerc – Tešanj)
  5. KRATKI KURS LEVITACIJE – Dragana Kragulj – Srbija (Poetikum – Kraljevo)
  6. PO KRATKOM POSTUPKU – Dragan Marković – Srbija (Poetikum – Kraljevo)
  7. PRAHOM PO ZEMLJI – Dragoslav Lacković – Srbija (Poetikum – Kraljevo)
  8. PESME O KAVEZU – Ivan Novčić – Srbija (Poetikum – Kraljevo)
  9. ZAŠTO SE NISAM RUKOVAO SA MAJMUNOM OD BRONZE – Veselin Mišnić – Srbija (Grafo print – Gornji Milanovac)
  10. GLASNICI – Đorđe Šćepović – Crna Gora (NVO Transkript – Podgorica)
  11. KAZALJKE VREMENA KLIZALJKE – Saša Lješković – Crna Gora (Lego doo – Podgorica)
  12. MATERICE – Jovana Marojević – Crna Gora (Arto – Podgorica)
  13. REAKCIJA PRE PAKLA – Saša Skalušević – Srbija (Presing – Mladenovac)
  14. NEZAPISANA ISTORIJA – Miraš Martinović – Crna Gora (NVU Živo nasljeđe – Herceg Novi)
  15. DAN I NOĆ U BUTUI – Miraš Martinović – Crna Gora (JU Narodna biblioteka Budve)
  16. SJENKA U SJENCI – Melida Travančić – BiH (Planjax Komerc – Tešanj)
  17. TOKOVI ŽIVOTA – Jasmin Spahić – Crna Gora (Samizdat)
  18. ZEMBILJ – Emina Selimović – BiH (Planjax Komerc – Tešanj)
  19. TANGO ULICE – Željko Sekulović – Crna Gora (CDNK – Podgorica; OKF – Cetinje)
  20. BANGLADEŠ – Enes Halilović – Srbija (SENT – Novi Pazar)
  21. ČASOPISNE PJESME – Sead Husić – BiH (Lijepa riječ – Tuzla)
  22. IZVINITE MISLIM DA UMIREM – Lena Ruth Stefanović – Crna Gora (OKF – Cetinje - CDNK – Podgorica)
  23. GALICIJA I DRUGE ŠUME – Ivan Novčić – Srbija (Presing – Mladenovac)
  24. RATIŠTE RIJEČI – Stanko Krnjić – Hrvatska (Ogranak Matice hrvatske u Podstrani i Naklada Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne, Mostar)
  25. BUMERANG VALOVA – Boris Jovanović Kastel – Crna Gora (Shura Publikacija – Opatija)
  26. NEKOLIKO SITNIH UBODA – Mihaela Šumić – BiH (Imprimatur doo – Banja Luka)
  27. IZA VRATA – Emina Elezović – BiH (Imprimatur doo – Banja Luka)
  28. AKO KAŽEM MOŽE POSTATI ISTINA – Jana Radičević – Crna Gora (Partizanska knjiga – Kikinda)
  29. ŠIBANJE – Aleksandar Gavranić – Crna Gora (Žuta kornjača – Podgorica)
  30. DREKA PAMTIVIJEKA – Marko Bačanović – BiH (MIC Zajedno – Sarajevo)
  31. ĐAVOLJE MEĐE – Braho Adrović – Crna Gora (Pegaz – Bijelo Polje)
  32. USPON I PAD KOŠEVSKOG BRDA/SARAJEVO ZA POLAZNIKE – Branko Čegec – Hrvatska (MeandarMedia – Zagreb)
  33. AUTOBUS ZA TRNAVU – Sanja Baković – Hrvatska (MeandarMedia – Zagreb)
  34. BIJELI ŠUM – Gordana Benić – Hrvatska (MeandarMedia – Zagreb)
  35. PISMO ZITI – Katja Grcić – Hrvatska (MeandarMedia – Zagreb)
  36. ŽENE IZ ALTMARE – Mateja Jurčević – Hrvatska (MeandarMedia – Zagreb)
  37. CETINJSKI RUKOPIS – Branko Čegec – Hrvatska (OKF – Cetinje)
  38. PUTOVANJE OKO TIJELA – Marijana Radmilović – Hrvatska (MeandarMedia – Zagreb)
  39. OSVETA NEŽNIH – Tatjana Venčelovska – Srbija (Nova poetika – Beograd)
  40. POTRAGA ZA ŽIVOTOM – Mileta Tomović – Crna Gora (Narodna knjiga – Podgorica)
  41. AUTARIJATSKI DANI – Zoran Raonić – Crna Gora (Autorsko izdanje)
  42. KAMEN PAPIR MAKAZE – Dragan Marković – Srbija (Dijak – Priboj Majevački)
  43. URAMLJIVANJE STVARNOSTI – Miloš Brkić – Srbija (Žirovac – Požega)
  44. U KRUGU TIŠINE – Slavojka Slava Vojinović - Crna Gora (Udruženje književnika Crne Gore – Podgorica)
  45. KARBONSKI KRAJOLICI – Ivan Klarić – Hrvatska (Naklada Bošković – Split)
  46. SVAKA SUZA JE SLOVO – Milan M. Petrović – Crna Gora (AP Print – Podgorica)
  47. VODIČ KROZ POŽARE – Ognjenka Lakićević – Srbija (LOM – Beograd)
  48. HRONOSOV VEZ – Momčilo Janjić Momos – Srbija (SKOP – Novi Sad)
  49. NAPAD PANIKE – Stefan Stanojević – Srbija (Udruženje književnika i književnih prevodilaca Pannčeva – Pančevo)
  50. REVOLUCIJA I NJENA KOPILAD – Saladin Dino Burdžović – Crna Gora (OKF – Cetinje)
  51. NIŠTA LIČNO – Jelena Trajković – Srbija (Bova poetika – Beograd)
  52. LJUBAV U KURZIVU – Danijela Vulićević, Goran Stojčić – Srbija (Književo-umetnička asocijacija ARTIJA – Paraćin)
  53. RIFAT – Saladin Dino Burdžović – Crna Gora (Almanah – Podgorica)
  54. VRIJEME PRIJE JEZIKA – Monika Herceg – Hrvatska (Fraktura – Zagreb)
  55. DIVLJE I TVOJE, Olja Savičević Ivančević – Hrvatska (Fraktura – Zagreb)
  56. SMILJKO I JA SI MAHNEMO – Evelina Rudan – Hrvatska (Fraktura – Zagreb)
  57. KALFIN KALFA – Šaban Šarenkapić – Srbija (BUKS – Novi Pazar)
  58. SVE IZ JEDNOG MJESTA – Momčilo Zeković – Crna Gora (Svila produkcija – Cetinje)

RUKOPISI KOJI KONKURIŠU ZA NAGRADU RATKOVIĆEVIH VEČERI POEZIJE:

1. Šifra: Purple Haze

2. Šifra: 2808

3. Šifra: GRADINAR

4. ŠIFRA: Tamni vilajet

5. Šifra: 1105126994081

6.  Šifra: Vendi

7. Šifra: Marimba

8. Šifra: ARHIPELAG

9. Šifra: dabar003

Go to top