ARHIVA GLAVNIH VIJESTI
JOVANA BOJOVIĆ DOBITNICA NAGRADE RISTO RATKOVIĆ
- Detalji
- Pogodaka: 146
Jovana Bojović, pjesnikanja iz Crne Gore ovogodišnja je dobitnica Nagrade „Risto Ratković“ za knjigu poezije „Novobran“, u izdanju Narodne biiblioteke “Radoslav Ljumović” iz Podgorice.
- Veoma sam počastvovana nagradom "Risto Ratkovic" koju smatram najznačajnijom pjesničkom nagradom u Crnoj Gori ali, slobodno mogu reći i jednom od najznačajnijih pjesničkih nagrada u regionu. Čast je biti dobitnik nagrade koja nosi ime Rista Ratkovića, koji je i jedan od mojih omiljenih pjesnika, ali biti i u društvu prethodnih dobitnika među kojima je i veliki broj pjesnika čiji rad izuzetno cijenim. Prije destak godina bila sam i dobitnik nagrade za mlade pjesnike, Ratkoviceve veceri poezije, i ta je nagrada došla kao najveći podstrek za moj dalji rad, kada je riječ o poeziji. Iako mislim da pisanje ne bi trebalo da zavisi od nagrada, čini se da ako dođu, to nekako uvijek bude u pravom, prelomnom trenutku. Pa tako i ova prestižna nagrada, dolazi u pravom trenutku i podsjeća da, iako pjesnici ponekad misle da mogu odustati od poezije, poezija od njih neće, kazala je Jovana Bojović, nakon što je saznala da je ona ovogodišnja dobitnica Nagrade „Risto Ratković“.
U najuži krug našle su se još i knjige „Sirene ne primaju keš“ Lene Petrović i knjiga “Smrt i slatko od dunja” Medihe Šehidić.
U finale za nagradu Ratkovićevih večeri poezije za pjesnike do 27 godina ušlo je pet rukopisa potpisanih šifrom i to: „Zrak sunca“, „Kafkin dnevnik“, „Svekoliki imperator duva sviječe“, „SO2D20“ i „Kodovi“.
Sekretar žirija za nagradu „Risto Ratković“ Edin Smailović saopštio je da da je ove godine bilo u konkurenciji 50 knjiga iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, a da je za nagradu Ratkovićevih večeri poezije za pjesnike do 27 godina konkurisalo jedanaest rukopisa pod šifrom, sa istog prostora.
- Međunarodni žiri u sastavu Olga Vojičić Komatina, predsjednica žirija, i Damir Šabanović iz Crne Gore, Dobrivoje Stanojević iz Srbije, Dženan Kos iz Bosne i Hercegovine i Ivica Prtenjača iz Hrvatske imao je težak zadatak da odabere najbolju knjigu. U mnoštvu dobrih knjiga, izdvojila se knjiga „Novobran“ Jovane Bojović, pjesnikinje iz Crne Gore. Jovana Bojović rođena je 1989. godine u Podgorici. Diplomirala je dramaturgiju na FDU Cetinje, a master akademske studije dramaturgije završila na FDU u Beogradu. Autorka je više nagrađenih i realizovnaih dramskih tekstova (Otvoren kraj, Mirovna misija, Đevič kamen, Slobodno vrjjeme ili tamno je svijetlo,) i scenaristkinja TV serije - Božićni ustanak, dugometražnog igranog filma Požari, kao i kratkog igranog filma Nadolaženje/Overcaming. Objavila je knjige poezije S glavom u torbi (prva nagrada na konkursu Ratkovićeve većeri poezije, za mlade pjesnike) i Magla: vidljive tačke, Moj korak je lak, to će me koštati (izbor iz poezije (Enklava 2023). Drame i poezija su joj prevođeni na engleski, italijanski, norveški, poljski i grčki jezik. Docent je na predmetu Filmski i televizijski scenario i prodekan za nastavu na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju. Nagrada „Risto Ratković“ Jovani Bojović biće uručena 5. septembra u Kući Rista Ratkovića, u okviru 53. Ratkovićevih večeri poezije. U konkurenciji za pjesnike do 27 godina žiri je odabrao pet autora koji će ove godine učestvovati na Ratkovićevim večerima poezije, u programu mladih pjesnika i tada će biti proglašeni dobitnici prve druge i treće nagrade, saopštio je Smailović.
- Iako smo imali izuzetno težak zadsatak, jer izdvojiti najbolju i najprobraniju knjigu poezije među nepreglednim morem ljepote pisane riječi, naposljetku smo odabrali upravo zbirku “Novobran”, pjesnikinje Jovane Bojović. Rukovođeni kvalitativnim obilježjima ove poezije i nadahnuti odgovorima za kojima autorka traga u svijetu društvenih konvencija i uslovljenosti, te fascinirani snagom riječi kojom pojedinac izgrađuje sopstvenu tvrđavu na putu do sopstvenog smisla, ali i obesmišljavanja života, odlučili smo da ova zbirka bude pobjednička i da joj damo prohod u otvaranje novih čitalačkih puteva i vidokruga, kazala je predsjednica žirija Olga Vojičić Komatina.
Program ovogodišnjih Ratkovićevih večeri poezije predstavio je direktor ove Ustanove Kemal Musić. On je istakao da će segmenti programa biti organizovani, osim u Kući Rista Ratkovića, u Gradskoj biblioteci, u Parku pjesnika, Biblioteci Srednje stručne škole i u Gradskom parku.
- Osim pjesničkih i književnih programa, na Ratkovićevim večerima poezije publika ima priliku da prisustvuje i drugim vidovima umjetnosti. Tako će ove godine, nakon svečanog otvaranja Manifestacije i međunarodne pjesničke večeri „Eno ga, po moru teče Lim“, na kojoj će nastupiti pjesnici iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Turske i Italije, u dvorištu Kuće Rista Ratkovića biti priređena monodrama „Ono što zovem zaborav“, po tekstu Lorana Movinjea, u teatarskoj postavci i izvođenju Filipa Grinvalda, dok će pred dodjelu nagrade Risto Ratković na programu biti duhovita dramu „Samo pošteno, pa ko koga zajebe“ ili „Osmi smrtni grijeh“, po tekstu i u režiji Obrada Nenezića, u izvođenju Moamera Kasumovića i Omara Bajramspahića. Drugog festivalskog dana, u gradskoj biblioteci, promovisaćemo i knjigu „Smedervska jesen pozna“ Dobrivoja Stanojevića, koja je prošle godine objavljena u produkciji JU Ratkovićeve večeri poezije, a onda u Gradskom parku slijedi promocija knjige „Miris moga mjesta“ Marie Terese Albano, na crnogorskom i italijanskom jeziku. Ova knjiga, posvećena je Crnoj Gori, a objavljena je, takođe, u produkciji JU Ratkovićeve večeri poezije, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i medija, kao i knjiga „Centar mog svijeta“ crnogorskog autora Obrada Nenezića, koja će biti promovisana u dvorištu Kuće Rista Ratkovića, drugog dana Manifestacije. Ratkovićeve večeri poezije svake godine donesu nešto novo, u koncepcijskom, sadržajnom i organizacionom smislu. Ustvari, svake godine se potrudimo da istaknemo to „Ratkovićevsko“ na Manifestaciji. Da podsjećamo na književno djelo Rista Ratkovića, na značaj njegovog stvaralaštva u južnoslovenskoj književnosti i da pratimo nit razvoja Manifestacije koja je posvećena piscu prvog savremenog crnogorskog romana. Ove godine, u okviru 54. Ratkovićevih večeri poezije, pripremili smo izložbu fotografija sa Ratkovićevih večeri poezije od 1971. do danas, koju će pratiti audio magnetofonski zapisi sa ove manifestacije, a za ovu priliku pripremili smo tonske zapise Desanke Maksimović, Ćamila Sijarića i Gustava Krkleca. Ova izložba prati razvoj i stasavanje Ratkovićevih večeri poezije od Manifestacije do Institucije, kazao je Musić.