Ovogodišnji, 19. po redu, White Field Jazz Festival održan je 20. i 21. juna u dvorištu Kuće Rista Ratković u Bijelom Polju.
To je nastavak unapređenja njegovanja i razvijanja kulturnih i umjetničkih vrijednosti Bijelog Polja i Crne Gore. Prve festivalske večeri nastupio je duo gitare Daris i Adis Sijarić, uslijedio je nastup bjelopoljskog benda “Akustična terapija”, zatim Duo 2Soul(o)s iz Budve i na kraju podgorički MP – Trio.
Drugo veče otvorio je Dječji tamburaški orkestar bjelopoljskog Centra za kulturu, nakon čega su nastupili bendovi “Filis and friends” iz Sjeverne Makedonije, “Groove Merchants” iz Srbije, a Festival je zatvorio kultni pank bend “Pekinška patka”. Takođe, prateći program ovogodišnjeg Festivala bio je bogat i sadržajan, tako da je prvog dana u Kuće Rista Ratkovića otvorena izložba umjetničkog feminističkog karavana pod nazivom “Umjetnost slobode”, predstavljeno književno stvaralaštvo istaknute književnice Minje Marđonović i otvorena izložba umjetničkih slika autora iz Bijelog Polja Željka Madžgalja.
Takođe, u okviru pratećih programa 19. White Field Jazz Festivala, drugog festivalskog dana promovisana je knjiga “Čovjek patka” autorice prof. dr Mirjane Kovačević, koja govori i nastanku pank benda “Pekinška patka”.
Pozdravljajući goste i prisutne, direktor JU “Ratkovićeve večeri poezije” Kemal Musić naglasio je da je Bijelo Polje grad kulture, umjetnosti, grad velikih pjesnika, književnika, muzičara, pa u tom pravcu veliki doprinos daje i Džez festival koji iz godine u godinu okuplja brojna poznata i priznata muzička imena.
Ovogodišnje izdanje Festivala otvario je predsjednik Savjeta JU “Ratkovićeve večeri poezije” Jasmin Ćorović koji je kazao da Bijelo Polje ponovo postaje mjesto gdje se susreću različiti ritmovi, ideje i generacije.
- Suština kulture je da povezuje i inspiriše. Posebnu radost donosi činjenica da su ove godine u program uključeni i mladi muzičari iz našeg grada, kako kroz nastupe gitarskog dua, tako i kroz nastup Dječijeg tamburaškog orkestra Centra za kulturu. To je za nas više od nastupa, to je poruka da kultura ima budućnost samo ako njegujemo mlade talente, istakao je Ćorović.
PRVI DAN
Nakon što je otvorena izložba pod nazivom “Umjetnost slobode”, upriličen je književni portret Minje Marđonović, koja je predstavila svoja dva romana: “Jefimija, žena koja neće” i “Jefimija, žena koja čeka”.
U razgovoru sa Edinom Smailovićem, Marđonović je govorila u slobodi žene u današnjem društvu i najavli nastavak ova dva interesantna romana.
Takođe, u okviru pratećih programa ovorena je umjetnička izložba Željka Madžgalja pod nazivom “Mreža”, za koju je Elijas Rebronja na otvaranju kazao da je ova izložba dokaz da slikari ne vole biti omeđeni, sputani, zbog čega ni Madžgaljeve slike nemaju ramova.
Sloboda je ono sve prisutno kod slikara, a sloboda je ono što ih vodi kroz život. Madžgaljeva umjetnost poziva na revoluciju, na promjenu, na nešto što je novo i što treba biti drugačije u svijetu, kazao je Rebronja, dok umjetnik Madžgalj objašnjava da su radovi uglavnom nastali tokom pandemije korona virusa. On je istakao da je suština cijele postavke potraga za slobodom, a likovi na slikama presječeni, kao da traži da izađu iz nametnutih okvira.
Čast da muzikom započnu ovogodišnji Dzez festival imao je duo gitara Daris i Adis Sijarić koji su izveli “Autumn leaves”.
Nakon toga, nastupila “Akustična terapija”, sa mješavinom dzez standard i i poznatih ex yu hitova. Duo 2 Soul(o)s izvodio je tradicionalnu crnogorsku muziku za koju su sami pisali aranžmane.
Neke su kompozicije u našem, neke su u izvornom aranžmanu, uglavnom iz zemalja okruženja sa akcentom na našu zemlju. Naš performans ipak zahtijeva pažnju, pošto smo akustični duo koji svira sa elementima klasične muzike, ali i sa World music etno jazz-a, istakli su oni Dušica i Nikola Vukčević.
Prvo festivalsko veče zatvorio je MP- trio džez bend iz Podgorice, koji je publici poznat po originalnom repertoaru koji se kreće od klasičnih džez standarda i obrada kompozicija preko modernih fjužn dzez i bluz kompozicija, do obrada pop i rok hitova. Uz zvuke, kako je kazao Miladin Peruničić, “tvrđeg džeza”, predstavili su se bjelopoljskoj publici sa kojom se, kako je Peruničić kazao, druže već treći put.
- I uvijek nam je lijepo. Ponesemo lijepe utiske i zbilja se osjećamo kao kod kuće, kazao je Peruničić.
DRUGI DAN
Drugog festivalskog dana, u okviru pratećih programa, promovisana je knjiga “Čovjek patka”, prof. dr Mirjane Kovačević, koja govori o nastanku i radu pank benda “Pekinška patka”. Sa autorkom Kovačević i isnivačem “Pekinške patke” Sretenom Kovačevićm razgovarao je Kemal Musić.
Druga festivalska noć počela je nastupima Dječijeg tamburaškog orkestra Centra za kulturu “Vojislav Bulatović – Strunjo”. Kako je kazao profesor Jasmin Ćorović, ovaj orkestar počeo je sa radom prije šest mjeseci, ali je cilj postignut.
- Cilje je bio da se što više mladih iz Bijelog Polja uključi u ovaj Festival. Plan je da se kroz mentorstvo, radionice, do naredne godine, kada slavimo velikih dvadeset godina Festivala, oformimo jedan džez bend sa mladim ljudima koji će nastaviti sa promocijom te vrste muzike, kazao je Ćorović.
Nakon Dječijeg tamburaškog orchestra, nastupio je bend “Filis and friends” iz Sjeverne Makedonije, koji je izvodio savremenu interpretaciju rijetkih narodnih pjesama sa Balkana. Prema riječima Emira Škrijelja vokala i saz majstora, ovaj bend je nastupio sa pjesmama koje do sada nijesu izvođene.
Ponajviše su to makedonske pjesme, a naša etnomuzikološkinja Filis Sinanoska baštini i albansku, dervišku- tursku, srpsku i bosansku muziku. Apsolutno nema ograničenja što se tiče jezika, nama je izazov da snimimo pjesmu koja nije na našem jeziku čisto da bismo na neki način mogli da dočaramo to da je muzika univerzalan jezik, kazao je Škrijelj.
Dobru konekciju sa publikom napravili su momci i djevojke iz benda “Groove Merchants” koji je, iako mlad, već poznat po energiji i širokom žanrovskom rasponu.
Kako je Kazao Jevrem Ćosić gitarista, Groove Merchants je sastav muzičara iz Srbije i Rusije.
Na našem repertoaru su kompozicije soul, jazz, obrade pop muzike, više je to neki groove, ali imamo i naše materijale koji sami stvaramo, kazao je Ćosić.
Za kraj, publika je uživala uz novosadsku “Pekinšku patku” koja je na sceni pokazala energiju koja traje još od 1978. godine, kada je Pekinška patka prosto razdramala tadanju jugoslovensku rok scenu, a na Balkan uvela pank kao novu kulturološku vrijednost ovih prostora.
Jednostavnost u muzici me i dalje nadahnjuje, kaže Sreten Kovačević, jedan od osnivača Pekinške patke.
Realizator 19. White Field Jazz Festivala je JU “Ratkovićeve večeri poezije”, pokrovitelji Opština Bijelo Polje i Ministarstvo kulture i medija Crne Gore, sponzor Nikšićko pivo, a medijski sponzori RTCG, Radio Bijelo Polje i ETV.